Stowarzyszenie Biegamy - Pomagamy powstało we wrześniu 2019 roku. Jego założycielami są członkowie grupy biegowej "Wieczorne Bieganie w Opolu". Pomysł założenia stowarzyszenia zrodził się w głowach Darka, Marcina, Michała i Justyny pod koniec wakacji. Głownym zadaniem stowarzyszenia jest popularyzacja biegania za pomocą treningów oraz spotkań biegowych organizowanych przez grupę biegową Wieczorne Bieganie w Opolu oraz organizacja imprez sportowych o charakterze biegowym oraz charytatywnym.

Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz promocji miasta Opola oraz województwa opolskiego współpracując z innymi grupami biegowymi (i nie tylko) z Opola oraz okolic. Działająca w strukturach stowarzyszenia grupa biegowa "Wieczorne Bieganie w Opolu" reprezentuje Opole na licznych zawodach sportowych na terenie całej Polski.
Członkowie stowarzyszenia oraz grupy biegowej regularnie organizują zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Uczestniczą również w akcjach charytatywnych oraz aukcjach w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.